Ek İş İle Kazan sayesinde en yeni iş fikirlerini edin.

Anasayfa / Ekisilekazan.com aracılığı ile para kazanmaya başla.

2021 Yılında Çocuk Parası Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır ?

Çocuk parası nakit ödenen bir yardımdır. Başvuru icra eden annenin bir banka hesabının olmasına gerek kalmamıştır. Çocuk parası anne adına PTT hesabına yatırılır.

Çocuk parası doğum meydana getiren annelerin Aile, Çalışma ve toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından tek sefer ödenen bir maddi yardımdır. Bu zamanda bebeğin harcamalarının fazla olmasından dolayı devlet, anne çocuk İçin aile bütçesine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Devletin ailelere sunduğu çeşitli yardımlar bulunmaktadır. Çocuk parası da bunlardan biridir.

Çocuk Parası Almaya Kimler Hak Kazanır?
 Yeni doğum yapmış tüm anneler çocuk parası almaya hak kazanır.

Çocuk Parası Ne Kadardır?
 Çocuk parasının miktarı çocuk sayısına göre değişim gösterir. İlk çocuk 300 TL, ikinci çocuk 400, üçüncü veya daha çok çocukta ise 600 TL ödeme yapılır.

Çocuk Parası Alma Şartları Neler?
 Bu yardımdan yeni doğum yapmış, çalışan veya çalışmayan tüm annelerin faydalanması mümkün olsa da aile, çalışma ve toplumsal hizmetler bakanlığının bazı şartları bulunmaktadır. Yardım almak için doğum sonrası annenin kendisi müracaat yapması gerekir. Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda anneler bu yardımdan yaralanma hakkını kaybeder. Doğum icra eden kişinin Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. İlk doğumlarda annenin doğum yardımı alabilmesi için 15.05.2015 tarihinden sonra bu doğumu yapmış olması gerekir. Anne ikinci doğumunu bu tarihinden sonrasında gerçekleştirmiş ise 400 TL ödeme hakkı kazanır. Üçüncü doğumunu bu tarihinden sonra gerçekleştirmiş ise 600 TL alma hakkı kazanır.

​Çocuk Parası İçin başvuru Nereye Yapılır?
 Bu yardımı alabilmek için ailenin hastaneden verilen doğum raporu ile en yakın nüfus müdürlüğüne gidip yeni dünyaya gelen bebek için Türkiye cumhuriyeti kimlik kartı başvurusunda bulunması gerekir. Yeni doğanın kimliği aileye gönderildiğinde müracaat şartları yerine getirilmiş olur. Anne bebeğin Türkiye cumhuriyeti kimlik fotokopisi ve kendisine ilişkin olan Türkiye cumhuriyeti kimlik fotokopisi ile ikamet etmiş olduğu il yada ilçedeki aile, çalışma ve toplumsal politikalar bakanlığına gidip Başvuruda bulunur.

Çocuk Parası başvuru Sonucunu iyi mi Öğrenebilirsiniz?
 Çocuk parası nakit ödenen bir yardımdır. Başvuru icra eden annenin bir banka hesabının olmasına gerek kalmamıştır. Çocuk parası anne adına PTT hesabına yatırılır. Para yatırıldığında annenin telefonuna kısa bildiri yollanır. Ileti gelmediği durumlarda hak sahibi olan anne başvurunun onaylanıp, onaylanmadığı veya parasının yatırıldığını denetim etmek amacıyla en yakın PTT’ye giderek sorgulama yapabilir. Eğer doğum icra eden annenin e-devlet şifresi mevcut ise giriş yaparak doğum yardımı başvuru sorgulama kısmından denetim edebilir.

Başvuru Yap