Ek İş İle Kazan sayesinde en yeni iş fikirlerini edin.

Anasayfa / Ekisilekazan.com aracılığı ile para kazanmaya başla.

Youtube Olup Para Kazanma Eğitimi (Adım Adım)

İsterseniz 8 adımda Youtuber olma yazımızı okuyabilir ve bilgilenebilirsiniz

Özellikle Türk kullanıcıların gününün bir bölümünü tamamen geçirdiği YouTube en popüler uygulamalardan birisidir. Dileyen herkesin özgürce video yükleyebildiği bu platformda yüksek istatistiklere sahip hesapların para kazanma özelliği dahi mevcuttur. Gösterilen reklam sayısına göre düzenli gelir elde eden sayısız YouTube fenomeni vardır. YouTube, çoğu kişinin ekmek kapısı haline gelmekle birlikte her geçen gün kullanıcı sayısını da arttırmaktadır. Sizler de kaliteli videolar üreterek bu siteye yükleyebilir ve zamanı geldiğinde güzel paralar kazanabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir YouTube hesabına ihtiyacınız vardır. İsterseniz 8 adımda Youtuber olma yazımızı okuyabilir ve bilgilenebilirsiniz. Ayrıca yazımızda YouTube üzerinden nasıl para kazanılır gibi soruların da cevabı yer alıyor.

1. Hızlıca YouTube Hesabı Kurun

Youtube hesabı açmak sadece 1 dakikanızı alacak bir iştir. Hemen bir “Gmail” hesabı oluşturmalı ve bu Gmail hesabınızla Youtube’a giriş yapmalısınız. Ardından hemen “bir kanal oluştur” düğmesine tıklayarak hızlıca kanalınızı kurabilirsiniz. Artık siz de bir Youtuber adayısınız. Düzenli olarak kaliteli videolar üreterek çok sayıda abone sayılarına ulaşabilir, hatta bu iş üzerinden güzel paralar kazanabilirsiniz.

2. Doğru Kanal Ayarları

Kanalınıza vereceğiniz isim, kanal konseptiniz, profil ve kapak fotoğrafınız, kanal açıklamanız gibi birçok ayar yapabileceğiniz yerleri güzelce doldurmalısınız. Özellikle kanal isminiz çok önemlidir. İnsanların aklında yer edecek, kısa ve öz isim tercih etmelisiniz. Aynı şekilde kanal fotoğrafınız da oldukça önemli bir etkendir. Kanalınızdaki tüm videoları tek bir fotoğrafta tanıtabilecek bir fotoğraf kullanmalısınız.  İnsanların gözüne hitap edecek, yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf seçmelisiniz. Ayrıca kanal açıklamanızı da güzel bir şekilde doğrulamalısınız. Bu bölümde kanalınızı 1-2 paragrafta iyi bir şekilde tanıtmalı, varsa sosyal medya hesaplarınızı yine burada paylaşarak uygulamalar arası paslaşma tekniğini de kullanabilirsiniz.

3. Kanal Konseptiniz Ne Olmalı

Burası en önemli meseledir. Çünkü sizin çekeceğiniz videoları en başta çok fazla kişi izlemeyecek de olsa bir zaman sonra belki de büyük kitlelere hitap edeceksiniz. Bunun için sevdiğiniz şeyleri videoya çekmelisiniz. Gerçek hayatta ne yapmaktan hoşlanıyorsanız o tarzda videolar çekerek çok daha samimi görünebilirsiniz. Örneğin gerçek hayatta motor sürmekten hoşlanıyorsunuz diyelim. Naçizane tavsiyemiz bir motovlog kanalı oluşturmanız. Motovlog hakkında çok fazla teknik bilgiyi detaylı şekilde bildiğiniz için videolarınız dolu dolu olacaktır. Takipçileriniz sizdeki bilgi birikimini gördüğü zaman sizi sevmeye başlayacaktır. Burada önemli olan şey doğal ve kaliteli olmanızdır. Çok fazla bilgi bilmek yeterli değildir, çok fazla bilgiyi eğlenceye dökmelisiniz. Çünkü insanlar eğlenceli kişileri daha çok tercih eder.

4. Ekipman Kalitesi Oldukça Önemli

Bu aşamaya gelmeden önce kanal konseptinizi kafanızda tamamen oluşturmanız gerekmektedir. İçeriklerinizi bilgisayar başında mı çekeceksiniz dışarıda mı? Buna göre gerekli ekipmanları edinmelisiniz. Örneğin bilgisayar oyunları oynamaktan çok zevk alan bir kişiliktesiniz ve bu konu üzerinden video çekmeye karar verdiniz. Öncelikle videolarınızın  akıcı ve kaliteli olması için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Yine videolarınızın sesli olması da oldukça önemlidir. Videolarınızı izleyen insanlarla sesli etkileşim halinde olmalısınız. Ayrıca kamera kullanarak da etkileşiminizi oldukça güçlendirebilirsiniz.

Güzel ses + kaliteli görüntü + eğlenceli kişilik + profesyonellik = Akıcı, Samimi Videolar!

5. Videolarınızı Düzenli Üretmelisiniz

Youtube’un algoritması gereğince videolarınızı ne kadar düzenli yüklerseniz o kadar hızlı yükselirsiniz. Videolarınızı yüklediğiniz günler, hatta saatler dahi çok ama çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre genellikle insanlar daha çok akşam vakitleri Youtube’da gezinmeyi tercih ediyorlar. Kanalınız için belirli gün ve saatler seçerek videolarınızı düzenli bir şekilde yüklemelisiniz. Ayrıca videolarınızı da oldukça kaliteli yapmalısınız. Videolarınıza yapacağınız montaj ne kadar güzel olursa videolarınızı izlenme süresi da o kadar artacaktır. İnsanlar videolarınızdan sıkılmadan sonuna kadar izlemesini istiyorsanız, iyi bir montaj yapmalısınız. Ayrıca büyük fenomen kişilerle aynı saatlerde video yüklememeye dikkat etmelisiniz. Bir fenomenle aynı anda video yüklediğiniz takdirde, çok fazla tanınmadığınız için insanlar genelde o kişilerin videolarını izlemeyi tercih edecektir.

6. İstatistiklerinizi Takip Edin

Youtube kanalı olan ve düzenli bir şekilde video üreten herkes bilir ki istatistikler çok önemlidir. Bunun için “YouTube Studio” adlı siteyi takip etmelisiniz. Bu site üzerinden isterseniz video isterseniz direkt kanal istatistiklerinizi görebiliyorsunuz. Hangi videonuz ne kadar süre, ne kadar fazla izlenmiş, kaç kişi videoyu izlemiş, kaç kişi videonuza yorum yapmış gibi tüm soruların cevabını bu site üzerinden alabilirsiniz. Bu istatistikleri takip etmelisiniz. Özellikle son yüklediğiniz videoyu, önceki yüklediğiniz videolarla kıyaslayarak neyi eksik neyi artı yaptığınızı analiz etmelisiniz.

7. Ufak Tüyolar

Sadece kendi hesabınızı değil yüksek takipçili hesapları da takip etmelisiniz. Ayrıca yine kendi kategorinizde videolar üreten lakin çok fazla takipçisi olmayan hesapları da takip etmelisiniz. Rakiplerinizin insanlar tarafından neden sevildiğini kavramalı ve onların iyi özelliklerini anlamlısınız. Tüm bu iyi özellikleri kendinizde toplayarak süper bir kanal haline gelmelisiniz. Yine videolarınızı çok düzenli şekilde yüklemelisiniz. Bir gün video atıp üç gün video atmadığınız zaman algoritma gereği kanalınız eksilere düşecektir. Videolarınızda komik şakalar yaparak takipçilerinizi canlı tutabilirsiniz.

8. YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır

Youtube’a yüklediğiniz videoların izlenme süresine ve videonuzda çıkan reklam sayısına göre kanalınız para kazanmaktadır. Ayrıca videolarınızı izleyen kişiler bu reklamlara tıkladığı takdirde kazancınız da bir nebze artacaktır. İlk başlarda tabi ki hiç para kazanamayacaksınız. Kanalınıza düzenli bir şekilde videolar yüklemeli ve abone sayınızı sürekli arttırmalısınız. Videolarınız kaliteli olduğu sürece zaten abone sayınız gün geçtikçe hızlı bir şekilde artacaktır. Ayrıca reklam verenler tarafından kanalınız fark edildiği zaman iş birliği teklifleri de alabilirsiniz. Youtube hesabınızda bol şanslar dileriz.

Başvuru Yap