Ek İş İle Kazan sayesinde en yeni iş fikirlerini edin.

Anasayfa / ekisilekazan.com aracılığı ile para kazanmaya başla.

Kripto Paralarda Vergi Sorunu

Kripto paralar ile ilgili vergi konusunun tüm detayları

Geçtiğimiz günlerde açıklama icra eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomide düzeltim girişimleri yapılacağını söylemişti.

Bu düzeltmelerin konuşulduğu basın toplantısında genel olarak değinilen konular kripto paraya insanların yüksek bir şekilde eğilim göstermesi oldu. Bir vergilendirmenin geleceği gayet açık iken detayları hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı.

Erdoğan, kripto paraların vergilendirme sürecinin kendilerine uygun altyapılarda incelendikten sonra en uygun şekilde yapılacağını bildirdi.

Türkiye’nin gündeminde vergi olması da yatırımcıların aklına kripto para yatırımının vergilendirileceğini getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye olarak günlük işlem hacmimiz bir milyar TL’yi geçmiş bulunmaktadır. Ek olarak yatırımcı sayımızda bir milyonu geçmiş durumdadır.

Dünyada vergilendirme sistemleri için henüz ortak bir yöntem yoktur.

Örneğin ABD’de kripto para yatırımcılarından ve sahiplerinden gelir vergisi alınıyorken Almanya’da 600 Euro’dan düşük işlem yapanlar için herhangi bir vergi bulunmuyor.

Ayrıca güney Kore’de ise kazancının %20 si vergi olarak kabul görmesi için çalışmalar ve yasalar çıkartılmaya başlandı. Türkiye'de ise henüz bir vergilendirme bahsi yoktur. Fakat vergilendirme için ilk adımlar atılmaya başlandı. Gömü ve Maliye Bakanlığı Türkiye’de etkinlik gösteren kripto para borsalarından Türk kullananlarının bilgilerini istedi. İstenen bu bilgiler içinde TC.  Kimlik numarası, unvanı ve cüzdanındaki miktar gibi bilgiler bulunmaktadır.

Önümüzdeki zamanlarda “Dijital Para Yasası” başlığı isminde kripto para yatırımcılarına vergi sistemi gelebilir.

İş İmkanları
Başvuru Yap